"Акмола облысы білім басқармасының Ақкөл қаласының №4 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдык мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №4 города Акколь отдела образования по Аккольскому району управления образования Акмолинской области"

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

1 сабақ жоспары

29.01.2018

Күні: пәні:қазақ тілі мен әдебиеті сынып:7

 

Сабақтың тақырыбы

Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау-мәдениет

Белгілі бір оқыту мақсаты

ТБ1. Сөз таптары

ТБ1.6.Мақсат және  себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

Сабақтың смарт

мақсаты

Оқушылардың барлығы: Суреттерді негізге ала отырып, әңгіме жазады;

Оқушылардың көбісі: Стиль ерекшелігін сақтайды;

Оқушылардың кейбірі: Жазылымда мақсат және себеп-салдар үстеулерін қолданады.

 Құндылықтарды

игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

Ынтымақтастық;

Жауапкершілік;

Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға   деген құрмет.

Пәнаралық байланыс

Өнер, қазақ әдебиеті.

АКТ –ны қолдану дағдылары

Презентация, бейнебаян

Бағалау дескрипторы

1. Оқиға желісі бар әңгіме жазады;

3. Жазылымда мақсат үстеуі мен себеп-салдар үстеуін орынды қолданады.

Тілдік

міндеттер

Пәндік лексика мен терминология:   

Оқушылар түсінеді және сипаттайды...Жазылымға пайдалы тіркестер: Менің байқағаным,...Менің  ойымша,...  Мен ойлаймын...

 

Алдыңғы білім

 

 

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

Мына суреттен не байқадыңыздар?

Кеше...      Бүгін...    Ертең...

Берілген үстеулерді қолдана отырып, суретті сөйлетіп көріңіздер.

 

Сұрақтар:

1.Кеше, бүгін, ертең – үстеулер. Үстеулер туралы не білетін едік?

2.Үстеулердің қандай ерекшеліктері бар?

Үстеу туралы ақпарат беріліп,  таныстырылым ұсынылады.

Үстеу – іс-әрекеттің, қимылдың сындық, сапалық белгісінің сипатын, жай-күйін білдіреді.

Үстеу мағынасына қарай жеті түрге бөлінеді:

1. мекен үстеуі: әріде, беріде, жоғары, төмен

2. мезгіл үстеу: ерте, кеш, бүгін, жаздыгүні

3. себеп-салдар үстеу: бекерге, амалсыздан, босқа

4. сын-қимыл: балаша, зорға, тез

5. мақсат үстеу: әдейі, жорта, қасақана

6. мөлшер үстеу: сонша, онша, бірталай

7. Күшейткіш үстеуі: өте, тым, ең

Мақсат үстеуі не мақсатпен? қалай? деген сұраққа жауап беріп, іс-әрекеттің, қимылдың орындалу мақсатын білдіреді. Мысалы, әдейі айтты, қасақана кетіп қалды, жорта білмегенсіді, әдейілеп шақырды.

Себеп-салдар үстеуі не себепті? қалай? неге? деген сұрақтарға жауап береді. Себеп-салдар үстеуі қимылдың, іс-әрекеттің болу себебін білдіреді. Себеп-салдар үстеуіне: құр босқа, лажсыздан, босқа, амалсыздан, бекерге, шарасыздан сөздері жатады. Бұл сөздер етістікпен тіркесіп қолданылады. Мысалы, босқа ренжіді, лажсыздан келісті, т.б.

Тапсырма

Жеке жұмыс

Оқушылар суреттерді қолдана отырып, мақсат және себеп-салдар үстеулерін қатыстырып, оқиға желісі бар әңгіме жазыңыздар. Сөз саны – 110-130.

 

 

 

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

 

Мақсат және  себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

1. Суреттерді негізге ала отырып, оқиға желісі бар әңгіме жазады;

2.Әңгіме жазу барысында екі мақсат, екі себеп-салдар үстеуін орынды кірістіреді;

3. Жазылым стиль ерекшелігін сақтайды.

Жұмыс жазылып болған соң, сағаттың тілімен дәптерлер ауысып, оқушылар бірін-бірі тексереді.

Бағалау дескриптор бойынша  жүргізіледі.

Таныстырылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материалдар

 

Таныстырылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

Кері байланыс

Оқушылар осы сабақ бойынша «блоб ағашындағы» өз орнын белгілейді.

 

Мұғалім оқушылардың тұрған орны туралы пікірлерін сұрайды.

Блоб ағашы

Үйге тапсырма

 

« Әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны»тақырыбында үстеулерді қатыстырып, дискуссивті эссе жазыңыздар. Сөз саны – 110-120.

 

 

Просмотров: 805


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст